Windows Uzak Masaüstü Bağlantısı ( Windows Remote Desktop Connection )

uzak masaüstü   uzaktan masaüstü

Windows Başlat Butonu --> Tüm programlar --> Donatılar --> İletişim --> Uzak Masaüstü Bağlantısı

Yukarıdaki sıra takip edilerek program açılabilir.

uzak pc  remote desktop

Öncelikle kendi ağ ortamımızda uzaktan bağlantı denemesi yapıcaz. Daha sonra İnternet üzerinden bir bilgisayara uzaktan erişimi deniycez.

1. Adım: Uzaktan masaüstüne bağlanacağımız bilgisayarın başına geçiyoruz. Ve "Bilgisayarım" a sağ tıklayıp özellikler seçeneğini seçiyoruz. Açılan formda "Kullanıcıların bu bilgisayara uzaktan bağlanmalarına izin ver" seçeneğini seçiyoruz. Ve Tamam butonuna basıp formu kapatıyoruz.

 remote control   uzaktan bağlantı

Artık diğer bilgisayardan bu bilgisayara Windows Uzak Masaüstü programını kullanarak bağlanabiliriz. Ancak bu bilgisayarın IP adresini ve windows u açarken kullanılan kullanıcı adı ve parolayı bilmemiz gerekiyor.

Denememizi local ağdan yapacağımız için bu bilgisayarın Local IP adresini bilmeliyiz. Local IP adresini öğrenmek için şu adımları izliyoruz:

masaüstü bağlantısı  uzaktan kontrol  uzak erişim

Başlat menüsüne basıyoruz. Çalıştır seçeneğini seçiyoruz. Gelen ekranda "cmd" yazıp Tamam butonuna tıklıyoruz. Açılan komut satırı ekranında "ipconfig" yazıp enter tuşuna basıyoruz. Yukarıdaki en sağdaki resimde de gösterildiği gibi local ip adresimizi öğreniyoruz. Bizim deneme yaptığımız(uzaktan bağlanacağımız) bilgisayarın local ip adresi 192.168.1.141 miş.

2. Adım: Diğer bilgisayarımızın başına geçiyoruz. Uzaktan masaüstü bağlantısı yapacağımız bilgisayarın Local IP adresini, kullanıcı adı ve parolasını biliyoruz. Yukarıdaki adımlarda o bilgisayardan uzak masaüstü erişim seçeneğini de açmıştık. Artık bu bilgisayara bağlanabiliriz.

uzak masaüstü  uzak masaüstü

Uzak masaüstü programını açtıktan sonra "Bilgisayar" bölümüne Local IP adresini yazıyoruz ve "Bağlan" butonuna basıyoruz.

Karşımıza diğer bilgisayarın oturum açma ekranı geliyor. Bu ekrana uzak bilgisayarda tanımlı olan kullanıcı adı ve parolayı yazıp "Tamam" butonuna bastığımız anda diğer bilgisayarın masaüstüne bağlanmış oluyoruz.

 

Ağdaki bir bilgisayara Windows Uzak Masaüstü ile İnternet üzerinden nasıl bağlanırız?

Yukarıdaki anlatılan adımlara benzer adımları izliycez. Tek farkı Local IP yerine İnternet çıkış IP adresini kullanıcaz. Ve bir de ekstra bir ayar yapmamız gerekecek. Modemimizden port yönlendirmesi yapmamız gerekecek. Bu ekstra işlemler bağlantı kurulacak tarafta yapılacak. Uzaktan bağlanan tarafta bir ayar yapılması gerekmiyor.

Modemde Port Yönlendirmesi:

Ayarların menü tam nerede olduğu modem markasına göre değişmektedir. ancak mantık olarak aynıdır.

Aşağıda AirTies için uzaktan erişim port ayarları resimli olarak gösterilmektedir. Uzak masaüstü portu olan 3389 için yönlendirme yapıcaz.

uzak masaüstü bağlantısı

İnternet Explorer ı açıyorum. Ve modemimin Local IP adresini yazıyorum.( 192.168.1.1 ) Karşıma modem ayarları giriş ekranı geliyor. Buraya Şifreyi yazıp Tamam butonuna basıyorum.

uzaktan bağlantı

Karşıma modemin yönetim ekranı geliyor. Soldaki menüden NAT başlığını seçiyorum. Daha sonra bu başlığın altındaki "Port Yönlendirme" seçeneğini seçiyorum.

Ve sağ bölüme yönlendirme ayarı yapabileceğimiz ekran geliyor. Bu alanın en üst satırını dolduruyorum. Uygulama bölümüne herhangi bir şey yazabilirsiniz. Biz "remote" ifadesini yazdık. Hedef IP Adresi bölümüne ağdaki hangi bilgisayara bağlantı kurulacaksa o bilgisayarın Local IP adresini yazıyoruz. Örneğimiz de bu adres 192.168.1.141 idi. Protokol Tipi bölümünde TCP&UDP seçeneğini seçiyoruz. Portlar bölümünün ikisine de 3389 yazıyoruz. En sağdaki Etkin kutusunu işaretleyip formun en altındaki Kaydet butonuna basıyorum.

Ağdaki bilgisayarıma uzaktan erişim yapılabilmesi için gerekli olan port yönlendirmesi ayarını tamamladım.

İnternet IP Adresini Öğrenme:

Şimdi yapmam gereken son işlem İnternete çıkış IP adresimi öğrenmek. İnternet sağlayıcıdan sabit IP adresi alınmadıysa modeminizi her kapatıp açmanızda İnternet IP adresiniz değişir. Dolayısı ile bu adresi her seferinde öğrenmemiz gerekir.

Uzaktan bağlanılacak bilgisayarın başına geçiyorum. Ve www.ipadresimnedir.com adresine giriyorum. Bu adrese girer girmez IP adresimi ekranda gösteriyor.

Artık İnternet üzerindeki herhangi bir bilgisayardan Windows Uzak Masaüstü Bağlantısını açarak bu bilgisayara bağlanabilirim. Bu bilgisayarın IP adresini yazıp daha sonra gelen ekranda Kullanıcı adı ve parolayı yazmam yeterli.

 

Bu Ayarları Yapmadan Bir Bilgisayara Uzaktan Bağlanmanın Kolay Yolu Yok mu?

Evet var. Hiç bir ayar ve kurulum yapmadan Alpemix programı ile bunu yapabilirsiniz. Bağlanacağınız bilgisayarda ve kendi bilgisayarınızda Alpemix programını çalıştırmanız yeterli. Hiç bir ayar yapmadan uzaktan bağlantı kurabilirsiniz.

 

Uzak masaüstü Portu >>>

Uzaktan bağlantı programı Alpemix Resimli Anlatım için tıklayın

www.alpemix.com sitesine git

Ana Sayfa